Publikacje

Dekada Polski w Unii EuropejskiejPrzybylska K. (red.), Dekada Polski w Unii Europejskiej. Wybrane problemy ekonomiczno-społeczne, Wydawnictwo PWN, Kraków 2015.

Pierwsza dekada członkostwa Polski w UE skłoniła Autorów książki do podjęcia próby identyfikacji oraz oceny wybranych ekonomicznych i społecznych zmian, jakie dokonały się w naszym kraju. Oszacowanie tzw. czystego efektu unijnego i uchwycenie skali jego wpływu na poszczególne segmenty polskiej gospodarki nie zawsze było możliwe, ponieważ oddziałuje na nią zbyt wiele czynników zarówno o charakterze wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Dlatego też Autorzy książki dokonali wyboru obszarów analizy, skupiając się przede wszystkim na „mierzalnych” efektach członkostwa Polski w UE. W wielu przypadkach jedyną możliwą metodą uzyskania wiedzy o skali zmian w polskiej gospodarce było porównanie sytuacji przed wejściem do UE ze stanem bieżącym. W analizie przyjęto dwie perspektywy porównawcze: czasową, która uwzględnia lata 2004-2013, oraz przestrzenną, opierającą się na porównywaniu Polski z innymi krajami Unii Europejskiej.

Przeprowadzone badania pozwalają wyciągnąć generalny wniosek, że ostatnie dziesięciolecie Polski pozostawało pod silnym wpływem integracji Polski z UE, która spowodowała istotne zmiany w wielu obszarach ekonomicznych i społecznych zarówno o charakterze pozytywnym, jak i negatywnym, z przewagą tych pierwszych.

* Publikacja została sfinansowana ze środków przyznanych Wydziałowi Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetowi Ekonomicznego w Krakowie w ramach dotacji na utrzymanie potencjału badawczego.

Uwarunkowania innowacyjności polskich przedsiębiorstw

Przybylska K. (red.), Uwarunkowania innowacyjności polskich przedsiębiorstw, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2014.

Głównym celem książki jest prezentacja stanu innowacyjności polskich przedsiębiorstw oraz wybranych uwarunkowań kształtujących to zjawisko. Książka ta jest kierowana do wykładowców i studentów kierunków ekonomicznych, a także do wszystkich osób zainteresowanych problematyką innowacyjności.

Konkurencyjność przedsiębiorstw w coraz większym stopniu jest uwarunkowana ich innowacyjnością, którą kształtuje wiele czynników zarówno o charakterze zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Również dla polskich przedsiębiorstw implementacja innowacji jest niezbędnym warunkiem do uzyskania lepszej pozycji konkurencyjnej, a więc kluczem do ich sukcesu na rynku krajowym i rynkach zagranicznych. Mimo tak dużego znaczenia innowacji niski poziom ich wdrażania można uznać za jedną z głównych barier rozwoju polskich firm. Fakt ten potwierdzają niemal wszystkie wskaźniki pomiaru tego zjawiska w kontekście krajów Unii Europejskiej. Świadczy to o tym, że pokonanie antyinnowacyjnego dziedzictwa gospodarki nakazowo-rozdzielczej jest procesem długim i trudniejszym, niż oczekiwano u progu transformacji polskiej gospodarki. Dlatego też istnieje konieczność prowadzenia odpowiednio ukierunkowanej polityki proinnowacyjnej, przyjaznej dla przedsiębiorstw poszukujących i wdrażających innowacje.

* Wydanie publikacji dofinansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dotacji przyznanej Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Krakowie na badania statutowe

Mikroekonomia

Dach Z., Mikroekonomia, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków 2012.

Niniejszy podręcznik przeznaczony jest dla studentów I roku wszystkich form studiów ekonomicznych (stacjonarnych i niestacjonarnych). W pracy ujęto syntetyczne zagadnienia współczesnej mikroekonomii. Teorie i modele podano w formie opisowej i graficznej. Analizy, opisy i wyjaśnienia starano się ujmować w sposób jasny, aby Czytelnik mógł pojąć podstawowe kategorie i koncepcje teoretyczne, jak również poznać metody zastosowane do rozwiązywania poszczególnych zagadnień. Zarówno sposób prezentowania kolejnych tematów, jak i obszerna ich ilustracja graficzna zostały pomyślane tak, aby ułatwićzrozumienie rozpatrywanych problemów.

W podręczniku zwrócono szczególną uwagę na kojarzenie teorii ekonomii z rzeczywistością gospodarczą w naszym kraju. Wszędzie, gdzie było to tylko możliwe i uzasadnione, starano się nawiązywać do realiów transformującej się gospodarki polskiej. Na ile się to udało – oceni sam Czytelnik.

Szeroko dostępne na polskim rynku podręczniki opracowane na Zachodzie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych Wielkiej Brytanii, analizują jedynie kraje rozwiniętego kapitalizmu. Podręczniki tego typu, mimo ich wielu zalet, nie mogą być jedynym źródłem wiedzy o gospodarce dla studentów polskich.

Zbiór zadań z mikroekonomii

Dach Z., Pollok A., Przybylska K., Zbiór zadań z mikroekonomii, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Kraków 2010.

Zbiór zadań z mikroekonomii adresowany jest do studentów uczelni ekonomicznych wszystkich kierunków i form studiów. Mogą z niego jednak z powodzeniem korzystać nie tylko studenci szkół wyższych, lecz wszyscy, którzy chcą poznać, poszerzyć czy też powtórzyć swoją wiedzę z dziedziny mikroekonomii.

Zakres tematyczny niniejszej pracy jest zbieżny z programem zajęć z przedmiotu mikroekonomia prowadzonych na I roku studiów ekonomicznych i spełnia aktualne wymagania programowe określone przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Kolejne części Zbioru zadań mają jednakową konstrukcję. Każdy temat rozpoczyna zestawienie definicji kluczowych pojęć, które trzeba opanować studiując mikroekonomię. Dalej zamieszczone są pytania i problemy do przemyślenia. Do utrwalenia i sprawdzenia wiedzy służą różnorodne zadania poruszające fundamentalne aspekty teorii mikroekonomicznej. Ich samodzielne rozwiązanie stanowi dowód zrozumienia danej problematyki i pozwoli dokonać samooceny stopnia opanowania wiedzy. Prawidłowe rozwiązania zadań umieszczone są na końcu Zbioru.